Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca zajmuje się pacjentem w wieku rojowym. Składają się na nią zabiegi profilaktyczne, leczenie zębów objętych próchnicą, zabiegi chirurgiczne oraz rozpoznawanie wad zgryzu kwalifikujących się do leczenia ortodontycznego.
Wizyta małego pacjenta u dentysty jest dużym stresem, dlatego ważne jest aby przyprowadzić dziecko dużo wcześniej, niż wtedy, gdy zabili ząb.
Na pierwszą wizytę należy zgłosić się do 2-go roku życia dziecka lub wcześniej, jeżeli coś zaniepokoi rodziców. Jest to tak zwana wizyta kontrola. Wizyty te powinny odbywać się co pół roku. Służą one stopniowemu oswajaniu się dziecka z gabinetem i lekarzami. Ma to duże znaczenie dla późniejszego nastawienia małego pacjenta do wizyt w gabinecie dentystycznym. Rodzice natomiast mogą otrzymywać porady dotyczące prawidłowego żywienia i właściwej higieny uzębienia.
Zabiegi, które oferujemy małemu pacjentowi:
- Lakowanie zębów – zabieg profilaktyczny
Zabieg uszczelnienia bruzd, rowków i szczelin. Bezbolesny i krótkotrwały. Wypełnione lakiem bruzdy powodują, że nie zalegają tam resztki pokarmowe, a żeby są łatwiejsze w codziennym oczyszczaniu. - Lakierowanie zębów – jest to metoda pokrywania zębów preparatem zawierającym duże stężenie tlenku w postaci szybko schnącego lakieru. Jest skuteczna w wzmacnianiu zębów i przeciw tworzeniu próchnicy.
Podobnie jak zabieg fluoryzacji zębów poprzez jonoforezę tlenową -> jony tlenu wprowadzane są do szkliwa za pomocą prądu stałego i fluoryzacji krótkotrwałej – żel na łyżkach lub wcieranie preparatu bezpośrednio przez stomatologa. Częstość fluoryzacji ustalana jest przez lekarza dentystę indywidualnie dla każdego pacjenta.
Leczenie zębów mlecznych jest konieczne, aby nie doszło do przykrych konsekwencji w życiu dorosłym, Nieleczone żeby mogą wpływać na zdrowie dziecka.
Leczenie zębów mlecznych przeprowadza się zgodnie z procedurami dotyczącymi zębów wieku rozwojowego. Leczenie kanałowe jest ostatecznym rozwiązaniem ratującym ząb przed usunięciem.
Obecnie dąży się do zachowania zębów mlecznych do momentu wymiany na stałe.
Jak pokazują wieloletnie doświadczenia, przedwczesna utrata zębów prowadzi do nieprawidłowego wyżynania się zębów stałych i powikłań w postaci późniejszych problemów ortodontycznych