22 759 8841 | 22 759 5777 | 698 983 787 Al. Wojska Polskiego 16a lok. 53, 05-800 Pruszków | dentalclassic@vp.pl | Otwarte: poniedziałek - piątek 10 - 20

Stomatologia zachowawcza

Home > Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza

Jak sama nazwa wskazuje, stomatologia zachowawcza ma na celu zachowanie wyglądu i funkcji uzębienia przez maksymalnie długi czas. Stomatologia zachowawcza skupia się na zapobieganiu powstawania próchnicy i leczeniu tkanek zaatakowanych chorobą próchnicową.

Zabiegi profilaktyczne mają za zadanie zabezpieczyć uzębienie i zminimalizować ryzyko wystąpienia ubytków. Mają one charakter nieinwazyjny i mogą być wykonywane także u najmłodszych pacjentów.

 Lakierowanie

Zabieg, w trakcie którego zęby pokrywane są cienką warstwą preparatu ze związkami fluoru. Preparat zasycha na zębach i wzmacnia szkliwo. Zabieg jest wykonywany po oczyszczeniu zębów. U dzieci lakierowanie przeprowadza się co 3 miesiące a u dorosłych co pół roku.

Lakowanie

To uszczelnianie bruzd i dołków obecnych na powierzchniach zębów trzonowych i przedtrzonowych. Zabiegowi lakowania możemy poddać wszystkie zęby boczne w uzębieniu stałym i mlecznym, ważne jest tutaj, aby zęby nie był objęte próchnicą.

Skaling

Jest to metoda usuwania twardych złogów nad i  pod-dziąsłowych powstałych w skutek nie doczyszczenia podczas mycia płytki nazębnej. Nieusuwany na bieżąco kamień może stworzyć poważne zagrożenie dla zdrowia zębów, ponieważ sprzyja powstawaniu próchnicy i ubytków. Powoduje krwawienia i choroby dziąseł, a także może być przyczyną przykrego zapachu z ust. Najpoważniejszą konsekwencją nagromadzenia się nieusuniętego kamienia jest paradontoza, czyli choroba przyzębia, która sprzyja rozchwianiu się, a następnie utraty zębów.

Zabieg skalingu przeprowadza się najczęściej raz na pół roku. Zależy to jednak od indywidualnych predyspozycji pacjenta i szybkości odkładania się złogów.

Piaskowanie

To zabieg polegający na usuwaniu płytki nazębnej oraz przebarwień powstających w wyniku działania różnych czynników. Wykonuje się go za pomocą urządzenia zwanego piaskarką. Zabieg piaskowania u większości pacjentów wykonuje się co pół roku, natomiast u osób palących a także pijących duże ilości kawy i herbaty oraz u osób mających nieprawidłowe ustawienie zębów – można wykonywać co trzy miesiące.

Na życzenie pacjenta

W naszym gabinecie wykonywane są zabiegi fluoryzacji zębów. Jest to bardzo skuteczna metoda ochrony zębów przed rozwojem próchnicy. Zmniejsza też wrażliwości zębów na różnego rodzaju bodźce. Profilaktyka fluorkowa może być wykonywana na kilka sposobów:

  1. Wcieranie preparatu przez stomatologa w tkanki zęba, oczyszczone wcześniej przez skaling.
  2. Nakładanie na żeby jednorazowych łyżek zawierających preparat fluorkowy
  3. Jonoforeza fluorkowa – polega na wprowadzeniu jonów fluoru do szkliwa za pomocą prądu stałego o małym natężeniu. Można ją stosować 4-5 razy w roku w odstępach 2 –tygodniowych. Uważa się, że jest to obecnie najskuteczniejsza metoda redukcji próchnicy