22 759 8841 | 22 759 5777 | 794 691 921 Al. Wojska Polskiego 16a lok. 53, 05-800 Pruszków | dentalclassic@vp.pl | Otwarte: poniedziałek - piątek 10 - 20

Profilaktyka stomatologiczna

Home > Profilaktyka stomatologiczna

Celem profilaktyki jest utrzymanie zębów w dobrym stanie przez całe życie, utrzymanie czynności narządu żucia,
a także eliminacja bólu i dolegliwości związanych z niesprawnym uzębieniem.

Utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej to najskuteczniejsza metoda w zapobieganiu chorób przyzębia i próchnicy. Prawidłowo przeprowadzana codzienna higiena jamy ustnej eliminuje przykry zapach z ust i zapewnia poczucie świeżości. Ponadto, przeciwdziała powstawaniu płytki bakteryjnej, która jeżeli nie jest usuwana łatwo przekształca się w kamień nazębny.

Kamień nazębny z kolei może spowodować rozwój chorób dziąseł i przyzębia – czyli paradontozy. Paradontoza doprowadza do utraty zębów, dlatego bardzo ważne są okresowe, systematycznie przeprowadzane zabiegi higieniczno-profilaktyczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym.

Na zabiegi higieniczno-profilaktyczne składają się:

  1. Skaling, czyli usuwanie kamienia nad i poddziąsłowego przy pomocy ultradźwięków. Działanie to opiera się na zjawisku piezoelektrycznym. Końcówka skalera przyłożona do powierzchni zęba wprowadza kamień nazębny w drgania i powoduje, że ten odpada od szkliwa. Proces ten dodatkowo przebiega w obecności rozpylonej wody i tlenu, które mają właściwości bakteriobójcze
  2. Piaskowanie zębów – zabieg ten polega na usunięciu z powierzchni szkliwa Osadu pochodzącego z papierosów, kawy, herbaty lub innych substancji, które barwią szkliwo. Piaskowanie przywraca zębom pierwotny kolor i blask, czego nie można czasami osiągnąć już samodzielnie używając dostępnych środków do higieny jamy ustnej.
  3. Polerowanie zębów – odbywa się przez stosowanie specjalnych past diamentowych lub past dodatkowo znoszących nadwrażliwość. Dzięki polerowaniu, zęby są znacznie dłużej wolne od przebarwień, próchnicy i chorób przyzębia.
  4. Lakowanie – typowy zabieg profilaktyczny polegający ba uszczelnianiu naturalnych bruzd na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych. Lakowanie dotyczy zarówno zębów stałych jak i mlecznych. Szczególnie u dzieci w dużym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy i ułatwia mycie zębów.
  5. Lakierowanie polega na pokryciu zębów specjalnymi preparatami z fluorem. Dzięki lakierowaniu szkliwo zębów staje się twardsze, bardziej odporne na próchnicę i mniej wrażliwe na czynniki mechaniczne, chemiczne i zmiany temperatury.